5 نکته مهم درباره انتخاب سونا های خانگی

کلمه سونا در زمان سرمای زمستان , کلمه ای گوش نواز به نظر می رسد . زمانی که دانه های برف در حال بارش هستند و جیوه دما سنج در قسمت های پایین قرار دارد , ایده داشتن یک محفظه چوبی گرم در خانه , ممکن است بیش از اندازه وسوسه انگیز باشد تا بتوان در برابر آن مقاومت کرد .

البته گرما تنها مزیتی نیست که یک سونا ارائه می دهد . متخصصان بر این باورند که سونا , سموم را از سیستم بدن دفع می کند , درد ها و کشیدگی های عضلانی را بر طرف می کند , سلامت پوست را بهبود می بخشد و میزبان مزیت های بسیار دیگری می باشد . تنها لازم است از یک بومی اسکاندیناوی بپرسید , و در می یابید سنت 2000 ساله سونا همچنان به قوت خود باقی است .

نصب یک سونای خانگی می تواند پروژه بزرگی باشد , و به اتخاذ تصمیمات زیادی نیازمند است . در این جا به بررسی اجمالی از آن چه باید برای آماده سازی انجام شود , پرداخته شده است .

1. تصمیم بر خریداری یک مدل پیش ساخته و یا

ساخت سونا

.

بعضی از مدل های سونا به صورت مونتاژ شده و آماده نصب هستند , برخی دیگر به شکل یک پکیج ارسال می شوند و دیگر مدل ها به صورت سفارشی در محل ساخته می شوند . و یا می توان یک سونای قابل حمل انتخاب نمود تا دیگر لازم نباشد که در یک محل ثابت ساخته و یا نصب شود . قیمت گذاری ها بر اساس سایز , جنس و تعداد زیادی از فاکتور های دیگر , بسیار متغیر هستند , اما می توان سونا های کوچک و پیش ساخته را با قیمت های مناسبی یافت , در حالی که مدل های سفارشی می توانند به اعداد بالاتری برسند .

اگر سیم کشی خانه ولتاژ مورد نیاز سونای الکتریکی را ( حدود 220 ولت ) را تامین نکند , به کمک یک متخصص برق , برای بر طرف کردن آن , نیاز خواهد بود . علاوه بر این , ممکن است به نصب یک خروجی برای رطوبت تولید شده توسط بخار نیز , نیاز باشد .


2. تعیین قرار دادن سونا در محیط داخلی و یا خارجی .

ساخت سونا فضای داخلی بسیار رایج تر هستند , اما اگ فضایی در داخل وجود نداشته باشد و یا در صورت تمایل به نصب سونا در کنار استخر و یا مشرف به یک منظره , سونا های فضای باز , گزینه مناسبی هستند ولی عیب آن ها قرار گرفتن در معرض سرما می باشد و بدان معناست که برای گرم ماندن نیاز به عایق های بیش تری دارند .


3. شناخت گزینه های انتخاب متریال های متفاوت .

چوب سرو یک انتخاب کلاسیک می باشد , این چوب عطری خوشایند ساطع می کند , در برابر پوسیدگی مقاومت دارد , به راحتی ترک نمی خورد و گرمای بیش از حد به خود جذب نمی کند ( نیمکت ها بیش از داغ نمی شوند ) . هرچند می توان از چوب های نرم دیگر , مانند شوکران و صنوبر نیز استفاده نمود .

بسیاری از افراد , از کاشی های سیمانی و یا مواد دیگر با دوام برای کف سونا استفاده می کنند , زیرا رطوبت تمایل به جمع شدن در یک کف چوبی و رشد باکتری دارد .


4. انتخاب منبع گرما .

اصولا سونا از دو روش بدن را گرم می کند . یک سونای سنتی مرطوب-خشک , از یک منبع گرمای الکتریکی و یا چوب سوز به همراه سنگ هایی برای بالا بردن دمای هوا تا نقطه ای به طور میانگین مابین 160 و 190 در فارنهایت استفاده می کند . همچنین می توان با اضافه کردن آب به سنگ های المنت گرمایشی , بخار تولید نمود (از این رو "مرطوب" می باشد ) .

سونا های اینفرارد جدید , از یک عنصر حرارت تابشی استفاده می کند که به جای هوا , گرما را مستقیما به بدن منتقل می کند , بنا بر این بدن از داخل شروع به عرق کردن می کند . متخصصان طب سنتی , مدل های اینفرارد را به عنوان سونا های واقعی به حساب نمی آورند , اما این مدل ها محبوبیت زیادی را طی سال های اخیر به دست آورده است . سونا های اینفرارد دارای دمای پایین تری هستند ( 80 تا 120 درجه ) و می توانند با پوست ملایم تر و لطیف تر باشند .


5. تعیین سایز مورد نیاز .

در مورد نحوه استفاده باید فکر شود . این که آیا از آن به صورت انفرادی و یا دسته جمعی مورد استفاده قرار می گیرد , سبکی که فضای کافی برای افرادی که از سونا استفاده می کنند , باید انتخاب شود , در نتیجه هزینه و انرژی صرف گرمایش فضای بدون استفاده نمی شود .همچنین نباید سقف سونا بسیار بلند ساخته شود تا حرارت از ارتفاعی که افراد نشسته اند بالاتر برود – معمولا ارتفاع 7 فوت به عنوان حداکثر در نظر گرفته می شود .

اکثرا در سونا های خانگی برای استفاده خانواده از اندازه ای برابر با 4 در 6 فوت و 8 در 10 فوت استفاده می کنند .