نظافت و نگهداری از سوخت دیزل ژنراتور ها

مزایای تمیز کردن و پرداخت سوخت دیزل : هنگامی که یک دیزل ژنراتور برق پشتیبان با سوخت دیزل تمیز کار می کند , موارد زیر اتفاق می افتد :

- سیستم تزریق را تمیز و روان می کند

- انژکتور های سوخت به مراتب کمتر دچار آسیب و خطا می شوند

- هزینه های نگهداری می توانند پایین تر نگه داشته شوند

- تولید لجن (رسوب , زنگ زدگی , آب , و غیره ... ) کم تر مشکل ساز می شوند

-

دیزل ژنراتور

با دود کمتر کار می کند

- سوخت قابل اعتماد برای قطع برق و شرایط اضطراری در دسترس قرار می گیرد

بررسی مشکلات سوخت دیزل ژنراتور

اگر سوخت دیزل در موتور دیزل موجود ناشد و از مخزن ذخیره سوخت , نمونه برداری , تجزیه و تحلیل و نظارت شود , موارد زیر ممکن است در داخل مخزن سوخت یا در داخل موتور ژنراتور رخ دهد :

- سوخت داخل مخزن تیره می شود

- از مخزن بوی غیر عادی منتشر می شود

- رسوبات در انتهای مخزن جمع می شوند

- خروجی از اگزوز موتور ژنراتور در حال کارکرد , به رنگ تیره می باشند

- خطوط سوخت ژنراتور و یا فیلتر ها مسدود خواهند شد

- شروع آسیب رسیدن به سیستم ( باتری , رله , و اجزای الکتریکی )

- پمپ تزریق سوخت و انژکتور ها مسدود شده یا آسیب می بینند

- خروجی ژنراتور و عملکرد موتور ممکن است متناوب شود


سوخت دیزل تمیز در مقابل سوخت دیزل آلوده

نکته مورد نظر در مورد مسئله ای که سوخت " خوب " را تبدیل به سوخت " بد " می کند , همیشه ظاهر آشکار آن نمی باشد . به عبارت دیگر , مهم است که یک سوخت دیزل ژنراتور به طور دوره ای نمونه برداری , آزمایش , و نگهداری شود تا از یکپارچگی آن اطمینان حاصل شود . کیفیت سوخت , به طور مستقیم با قابلیت اطمینان از دیزل ژنراتور مرتبط می باشد .

ملاحظاتی در مورد گاز طبیعی

یکی از مزایایی که ژنراتور های گاز طبیعی دارند , این است که آنها اغلب به ذخیره سازی سوخت نیاز ندارند , آن ها به طور معمول ذخیره می شوند و در زمان نیاز از خطوط انتقال , خارج می شوند . این می تواند به خصوص در ژنراتور های مسکونی زمانی که به خطوط گاز دسترسی دارند , بسیار مناسب باشد . هر چند , برای برنامه های صنعتی بزرگ تر و یا عملیات بدون خط مستقیم گاز , تدارکات بسیار سخت تر می شود و بسیاری از عوامل باید در نظر گرفته شود . هر چند که ممکن است اغلب اتفاق نیوفتد , اما در صورت وقوع یک طوفان شدید و قطع شدن خطوط لوله گاز , کاربر با درد سر های بزرگی مواجه خواهد شد . معمولا ممکن است یک یا دو سال طول بکشد تا یک خط جدید در مکان های دور نصب شود . همچنین گزینه های جالب سوخت دوگانه نیز وجود دارد ( سوخت دوگانه که با هر دو سوخت دیزل و گاز طبیعی کار می کند ) .


ملاحظاتی در مورد پروپان

ژنراتور های پروپان در عملیات تجاری بزرگ , به دلیل اهداف تدارکاتی و هزینه بر بودن , کم تر رایج هستند . اما برای دیزل ژنراتور های کوچک تر می توانند یک گزینه خوب برای بررسی باشند ( معمولا تا حدود 200 کیلو وات ) . کاربر معمولا یک مخزن گاز پروپان در اختیار خواهد داشت که در اتصال به منبع انرژی ذخیره می شود . پروپان نقطه جوش بالا تری نسبت به گاز طبیعی دارد , بنا بر این می تواند از طریق کامیون تحویل داده شود و در مخزن نگهداری شود .


برنامه ریزی ظرفیت سوخت

یکی دیگر از جنبه های مهم مدیریت سوخت , تعیین نحوه دریافت سوخت در طول قطع برق طولانی مدت می باشد . برخی از سوالات کلیدی عبارتند از :

- ظرفیت سوخت سایت چقدر است و برنامه ریزی برای استفاده از آن سوخت در شرایط اضطراری چه می باشد ؟

- آیا بیش تر نیاز به ذخیره سازی محلی در محل می باشد و یا مخزن سوختی بزرگ تر نیاز است ؟

- آیا نیاز به جیره بندی الکتریکی برای حفظ سوخت در یک بحران می باشد (خاموش کردن سیستم های غیر ضروری , محدود کردن مصرف دستگاه ها با توان بالا و غیره ) ؟

- فاصله ارائه دهنده سوخت فعلی به مکان مورد نظر چقدر می باشد ؟

- برنامه ریزی ارائه دهندگان سوخت برای پوشش قطع شدید برق (طوفان های بزرگ , خاموشی و غیره ) چیست ؟