معرفی انواع جکوزی

در مجموع جکوزی ها از چهار نوع اصلی تشکیل شده اند . پر طرفدار ترین آن ها , جکوزی پیش ساخته است که روی زمین نصب می شود و به طور معمول از اکریلیک قالب زده شده و پوشش فایبر گلاس و یا پلاستیک ABS , ساخته شده است . یک کابینت از جنس چوب و یا مواد مصنوعی با دوام , وان جکوزی را احاطه کرده است . برخی مدل های جدید , به طور کامل از پلاستیک ساخته شده به صورت قالب چرخشی به نام روتو ساخته شده است . این جنس بسیار مقاوم , سبک وزن و ارزان قیمت بوده و در انواع مختلف رنگ ها , عرضه می شود . این مواد , تنها برای وان های کوچک تر که حداکثر ظرفیت 6 نفر را دارند , استفاده می شود .نوع دیگر این جکوزی ها که کم تر رایج هستند , از جنس استنلس استیل بوده که بسیار جذاب و با دوام هستند , اما قیمت بالایی دارند .

علاوه بر این , جکوزی های روی زمینی , باید بر روی یک مکان هم سطح , سطح ثابت مانند پد بتنی نصب شود , و برخی از مدل ها به خروجی برق 220 ولت نیاز دارند . اگر خریدار , خروجی الکتریکی ضروری , لوله کشی و یک مکان مناسب داشته باشد , هزینه های نصب می تواند نسبتا کم باشد , در غیر این صورت , نیاز به بودجه جهت متخصص و تجهیزات خدمات الکتریکی , لوله کشی و پیمان کار خواهد بود .


جکوزی های روی زمینی , معمولا پرتابل نامیده می شوند , که از لحاظ فنی نیز همینطور هستند . یک جکوزی روتو کوچک می تواند در طول تابستان در محیط باز نصب شود و در زمستان در حمام یا محیط بسته قرار گیرد . هر چند جا به جایی یک وان 100 کیلویی و یا بیش تر , امری دشوار می باشد .گزینه دیگری که قابلیت جا به جایی واقعی داشته باشد , وان های بادی نرم هستند . در ساخت جکوزی ها معمولا از وینیل ساخته می شوند و در حالت بدون باد ارسال می شوند و می توان آن ها را بر روی هر نوع سطحی , در محیط داخل و یا خارج , نصب نمود . تنها کافی است که تیوب به وسیله موتور همراه خود باد شود , و از طریق یک شیلنگ پر شود و سپس هیتر نصب گردد . وان های وینیل نه تنها برای حمل در زمان جا به جایی ساده هستند , بلکه می توانند در مسافرت و یا میهمانی با خود برده شوند . این محصول همچنین تا حدودی ارزان ترین نوع وان جکوزی می باشد .


اما این جکوزی های بادی دارای معایبی نیز می باشند . وینیل که در ساخت جکوزی استفاده شده است به راحتی آسیب می بیند , و وان های بادی معمولا به جای جت های آب داغ که در محصولات با کیفیت یافت می شود , بر روی دمنده ها تکیه دارند . جنبه زیبایی وان های بادی شبیه به تیوپ های استخر بادی سایز بزرگ کودکان می باشد .


جکوزی های چوبی , سومین گزینه انتخاب در میان جکوزی های روی زمینی هستند . این مدل ها به نسخه های اصلی و قدیمی خود , مانند بشکه های نوشیدنی چوبی بر می گردند . به طور معمول از چوب قرمز , سرو و یا چوب ساج ساخته می شوند و این جکوزی ها معمولا دارای یک طراحی ساده گرد به همراه نیمکت های نشیمن می باشند . به دلیل آن که به صورت قطعه های جدا از هم ارسال می شوند و در محل مورد نظر سر هم می گردند , می توانند تا درب محل و به طبقه بالا و یا پایین و محل مشخص و نهایی نصب خود , ارسال شوند . وان های بزرگ اکریلیک ممکن است برای فضای راه پله های باریک متناسب نباشند .

تمایل به استفاده از جکوزی های چوبی , به دلیل ساختار مستحکم و با دوام آن ها و ظاهر زیبا و جذابشان می باشد . هر چند آنها فاقد صندلی های مخصوصی هستند که در دیگر انواع جکوزی ها یافت می شود , آن ها عمیق تر هستند و دارای فضای بیش تری برای پا ها و قابلیت شناوری می باشند . به دلیل این که حجم زیادی از آب را در خود جای می دهند , بسیار سنگین می شوند و باید بر رویو سطح بتن سفت و یا سطح یکه مخصوص این کار طراحی شده است قرار گیرد .


ساخت جکوزی

های داخل زمینی , به دلیل نصب تخصصی و نیاز به حفاری و لوله کشی و خدمات برقی , گران ترین نوع جکوزی می باشند . آن ها به طور معمول از جنس گونیت و یا بتن ساخته می شوند و گاهی از کاشی های تزئینی برای اطراف آن استفاده می شود . این جکوزی ها همانند جکوزی های روی زمینی , دارای جت های زیاد و یا دارای مصرف بهینه انرژی نمی باشند , اما می توان با انتخاب یک هیتر گازی برای مدت طولانی در هزینه انرژی صرفه جویی نمود . به دلیل این که جکوزی های زمینی به صورت دائمی می باشند , می توانند به صورت بالقوه ارزش خانه را افزایش دهند . البته هنگام نقل مکان نیز نمی توان آن را با خود منتقل نمود .