تفاوت میان تجهیزات خروج اضطراری و تجهیزات درب های ضد حریق

ممکن است ابزار های متفاوتی بر روی درب ها نصب شوند که برای خروج در هنگام اضطرار از یک ساختمان مورد استفاده قرار گیرند . معمولا جهت لولای درب به سمتی که جمعیت در حال خروج می باشند , حرکت می کند ( در اغلب موارد حرکت به سمت خارج می باشد ) . معمولا یک علامت واضح و قابل مشاهده برای خروج بر روی این درب ها نصب می شود . این دو نمونه از درب ها و ابزار خروج اضطراری و ضد حریق , در ظاهر یکسان می باشند , اما بنا بر کاربردی که درب دارد , به طور متفاوتی از آن ها استفاده می شود .

قوانین ساختمان بین المللی ( IBC 2006 ) , نصب یراق آلات خروج اضطراری را برای انواع خاصی از ساختمان ها , مانند مراکز آموزشی و امکانات اجتماعی , و همچنین در ساختمان هایی با جمعیت بیش از 50 نفر , ضروری اعلام کرده است . علاوه بر این , مشاغلی با امکان خطر بالا , همچنین اتاق های خاص در زمینه کار های الکتریکی و باتری , بایستی دارای امکانات و ابزار خروج اضطراری باشند . این قوانین ساختمانی ممکن است بنا به صلاح دید محلی , نصب امکانات و ابزار خروج اضطراری را برای انواع دیگری از ساختمان ها نیز ضروری اعلام کند .

در بعضی موارد , درب های در امتداد یک خروجی اضطراری , برای کاهش سرعت گسترش حریق و دود , طراحی شده اند . تجهیزات ضد حریق , دارای دیوار های ضد حریق می باشد که به مهار و دفع آتش سوزی کمک می کند . این امر برای یک ساختمان زمان مناسبی را فراهم می کند تا تخلیه شود و به افراد امداد و نجات و آتش نشان فرصت می دهد که ساکنان را نجات دهند و آتش را خاموش کنند .


دیوار ها و درب های ضد حریق معمولا در داخل ساختمان ها نصب می شوند و بخشی از دیواره ها و درب های خارجی که مستقیما به سمت خارج از ساختمان منتهی می شوند , نمی باشند . نمونه های درب های ضد حریق :

- درب هایی که به راه پله ها می رسند

- درب هایی که به راه رو های مشترک منتهی می شوند

- درب هایی در دیوار های جدا کننده در داخل ساختمان

ابزار خروج اضطراری به عنوان مکانیزم قفلی تعریف شده است که می تواند به سرعت با فشار دادن میله افقی و اعمال فشار در جهت خروج , آزاد شود و درب را باز کند . فشار وارد کردن به صفحه و یا میله فشار , باید زبانه را آزاد کند و درب را باز کند و امکان خروج سریع در مواقع اضطرار را فراهم کند . برای رتبه بندی یراق آلات خروج اضطراری , مکانیزم باید :

- در زمان اعمال فشار به صفحه و یا میله فشار در جهت مسیر خروج , زبانه را به سرعت و به سادگی آزاد کند

- فشار وارد شده به صفحه و یا میله فشار نیابد از 15 پوند فراتر برود

- صفحه و یا میله فشار باید حداقل نصف عرض درب را پوشش دهد

ابزار خروج اضطراری با نام ابزار اضطرار , میله های شکستن , و میله های فشار نیز نام برده می شوند . ابزار خروج اضطراری ممکن است برای ایجاد امنیت در درب , از یک زبانه و یا قفل استفاده کند . اما نیازی نمی باشد تا درب خروج اضطراری پس از بسته شدن درب , دوباره قفل و یا چفت شود . با این حال بسیاری از ابزار خروج اضطراری دوباره چفت می شوند . ( استاندارد UL 305 برای یراق آلات درب اضطراری ) .


تمام ابزار درب های ضد حریق نیز همانند تجهیزات درب های خروج اضطراری می باشند و بایستی از قوانین ذکر شده , پیروی کنند . علاوه بر این , موارد لازم در مورد یک درب ضد حریق :

- باید از درب های ضد حریقی استفاده نمود که به صورت خود کار بسته می شوند , و باید پس از بسته شدن درب , دوباره قفل و یا چفت شوند

- باید آزمایشات صنعتی را که ثابت می کند ابزار درب خروج اضطراری می تواند درب ضد حریق را در طول زمان اضطراری وقوع حریق , قفل و ایمن نگاه دارد , گذرانده باشد

- باید دارای یک لیست یا برچسب تأیید از یک موسسه ثالث برای تعیین یک میزان زمان خاص برای مقاومت در برابر حریق , به طور معمول 20 دقیقه , 45 دقیقه , 60 دقیقه , 90 دقیقه و یا سه ساعت , باشد

- نباید دارای مقاومت مکانیکی باشد که مانع از چفت شدن دوباره در هنگام بسته شدن درب شود

رتبه بندی مجموعه ی تجهیزات

درب ضد حریق

توسط کوچک ترین اجزا یا محصول های مورد استفاده در مونتاژ , تعیین می شود .