تشخیص سایز مناسب دیزل ژنراتور، متناسب با نیاز کاربر

خرید یک ژنراتور که بتواند به تمام نیاز های کاربر , رسیدگی کند , از مهمترین جنبه های خرید می باشد . این محصول چه به منظور تامین منبع انرژی اصلی و یا منبع آماده به کار مد نظر باشند , اگر نتواند نیاز های خاص کاربر را پاسخ گو باشد , بنا براین دارای هیچ سودی نمی باشد , زیرا به ژنراتور و حتی تعدادی از دستگاه های متصل به آن , فشار نا مناسبی را وارد می کند . متاسفانه تشخیص سایز دقیق و درست ژنراتور , اغلب امری دشوار است و شامل در نظر گرفتن تعدادی فاکتور , عوامل و ملاحظاتی می شود .

انتخاب از میان

دیزل ژنراتور

های تک فاز , سه فاز , kW , KVA , آماده به کار و یا استارت موتور , ممکن است باعث سر در گمی شود . برای جلوگیری از این دست سر در گمی ها , این مقاله برای راهنمایی کاربران , جهت دریافت ایده ای بهتر از نحوه اندازه گیری فرایند و برخی از مسائل کلیدی که باید در ذهن داشته باشند , گرد آوری شده است . این مقاله جایگزینی برای یک متخصص الکتریک , که همواره به دریافت مشاوره از آن ها قبل از خرید توصیه می گردد , نمی باشد , اما می تواند به کاربر برای درک درستی از برخی مسائل کلیدی دخیل در مسئله انتخاب , اطلاعات کافی را ارائه نماید .


تنوع سایز ژنراتور : با آخرین پیشرفت ها در زمینه مهندسی برق , در حال حاضر دیزل ژنراتور ها در طیف گسترده ای از سایز ها در دسترس هستند . ژنراتور ها با ظرفیت های 5kW تا 50kW , به راحتی در بازار ها برای و مصارف خانگی در دسترس می باشند , در حالی که ژنراتور های صنعتی در ظرفیت های 50kW تا 3 مگا وات موجود هستند . ژنراتور های دستی و قابل حمل , برای خانه ها , RV ها و دفاتر کوچک موجود هستند , اما کسب و کارهای بزرگتر , مراکز داده ها , ساختمان ها , کارخانه ها و مراکز صنعتی , نیاز به استفاده از ژنراتور های صنعتی با سایز های بسیار بزرگتر دارند تا نیاز های بالای انرژی آن ها را پاسخ گو باشد .


سایز ژنراتور – چه مقدار قدرت ؟ : بسیاری از مردم معتقد هستند که ژنراتور های کوچک تر می توانند برای منبع تغذیه آماده به کار استفاده شوند زیرا آنها به طور تمام وقت کار نمی کنند . این امر نه تنها یک اشتباه است , بلکه در واقع می تواند بسیار خسارت بار باشد . متاسفانه انتخاب از روی سایز , متداول ترین اشتباهی است که خریداران مرتکب آن می شوند . نه تنها شامل ایجاد ریسک برای خود ژنراتور خواهد بود , بلکه می تواند به دیگر دستگاه هایی که به ژنراتور متصل هستند نیز آسیب برساند , موقعیتی خطرناک ایجاد کند و یا حتی تولید کلی یک واحد و یا دیگر تجارت هایی که به آن وابسته هستند را نیز محدود کند . نکته کلیدی , به یاد داشتن این است که بیشتر همیشه از کم تر بهتر است .


چگونه سایز درست ژنراتور را تعیین کنیم : در حالی که هیچ جایگزینی برای داشتن یک برقکار ماهر برای انجام بازرسی و محاسبه تمام موارد برای کاربر وجود ندارد , این راهنمایی ها که در ادامه آمده است , چند نقطه شروع را ارائه می دهد و حداقل می تواند کاربر را در مسیر درست قرار دهد :

نیاز های خود را بشناسید : مراجعه به یک فروشنده و خرید بهترین و یا ارزان ترین دیزل ژنراتور موجود , بدون در نظر گرفتن سایر موارد , به وضوح بهترین رویکرد نیست . همیشه بهتر است قبل از انتخاب به عمق نیاز های تولید برق خود فکر کنید . می توانید راه های ارائه شده را به کا برید :

- لیستی از دستگاه هایی را که باید توسط ژنراتور تغذیه شوند ، ایجاد کنید

- توان شروع و کارکرد دستگاه های مربوطه را یادداشت کنید

- نیازهای کل انرژی را در KVA و یا KW , محاسبه کنید

چگونه توان شروع و کارکرد را پیدا کنیم : به دست آوردن توان شروع و کارکرد حقیقی دستگاهی که به ژنراتور متصل می شود , برای محاسبه نیاز دقیق توان , بسیار مهم است . به طور معمول می توان آن ها را در شناسه محصول و یا در کتابچه راهنمای کاربر در بسته بندی هر دستگاه مربوطه , ابزار , وسیله و یا تجهیزات برقی یافت .


تبدیل وات – آمپر : ممکن است گاهی اوقات الزامات برقی دستگاه در واحد آمپر قید شده باشد . برای تبدیل این مقادیر از آمپر به وات از این فرمول استفاده می شود :

برای بار مقاومتی : توان = آمپر * ولت

برای بار واکنشی : توان = ( آمپر * ولت ) * ضریب بار

روش های مختلف محاسبه : با توجه به نوع و تعداد دستگاه ها و نحوه ی برنامه ریزی ژنراتور برای اینکه چگونه مورد استفاده قرار گیرد , راه های مختلفی برای اندازه گیری انرژی مورد نیاز وجود دارند :

تک موتور در حال کارکرد

چند موتور در حال کارکرد به طور همزمان

بدون موتور الکتریکی

مزیت های انتخاب سایز مناسب ژنراتور : حال که می توان گفت اطلاعاتی در مورد انتخاب سایز مناسب ژنراتور برای پاسخ گویی به نیاز ها ارائه شده است , در اینجا تعداد اندکی از مزیت های برگرفته از این انتخاب صحیح , ارائه می گردد :

- بدون خطای غیر منتظره سیستم

- بدون خاموشی به دلیل اضافه بار ظرفیت

- افزایش طول عمر ژنراتور

- عملکرد تضمین شده

- تعمیر و نگهداری بدون دردسر

- افزایش طول عمر سیستم

- ایمنی شخصی تضمین شده

- احتمال بسیار کمتر از آسیب به دستگاه