بهترین سیستم تصفیه آب استخر

استفاده شنا گران از آب پاک و سالم , مهم ترین مسئله برای صاحبان امکانات , متصدیان و طراحان می باشد . هر مالک استخری ممکن است بیم بیمار شدن افراد به دلیل تماس با آب استخر محوطه خود را داشته باشد , که می تواند این واقعیت را ثابت کند که توجه به کیفیت آب امری ضروری و مطلق است .

مهم ترین عامل برای پاکیزه و بهداشتی نگاه داشتن آب , نوع تجهیزاتی است که برای تصفیه و حفظ آب استفاده می شود .

یک متخصص مسائل مربوط به آب با تجربه , در طول سالیان با بسیاری از محصولات معرفی شده به بازار رو به رو شده است . اگر چه بسیاری از این محصولات دارای ظاهری فانتزی بوده و بازاریابی نرم و حرفه ای بر روی آن ها انجام شده است , حقیقت ساده این است که اکثر آن ها به اندازه تبلیغات خود خوب نیستند . این مقاله از جانب یک طراح کهنه کار در زمینه مسائل آبی برای صاحبان استخر ها , ارائه شده است .


خلاصه :

اگر در محوطه ساخت استخر مورد نظر , تجهیزات ذکر شده در زیر قرار گرفته باشند , می توان مطمئن بود که به روز ترین ابزار ممکن برای تمیز و سالم نگاه داشتن آب استخر , برای شنا گران در اختیار می باشد .

1. فیلتر با کیفیت تصفیه آب استخر , مانند فیلترهای احیا کننده سیال

2. تصفیه UV

3. سیستم تخلیه کلرامین ( فقط برای استخر های سر پوشیده )

4. کلر تصفیه آب ( جامد , مایع یا نمک , در ترکیب با کنترل کننده های شیمیایی خودکار و تجهیزات مناسب تنظیم pH )

با نصب این تجهیزات و مراقبت کارکنان اجرایی استخر در حفظ تعادل مناسب شیمیایی آب , می توان سالم ترین آب را برای مراجعین و شنا گران , تهیه نمود . هدف این مقاله , صحبت در مورد اصل مطلب , بیان حقیقت و معرفی بهترین و به روز ترین ابزار تصفیه آب استخر می باشد . لیستی که در ادامه آمده است , بهترین سیستم های جامع که می توان برای تمیز ترین و سالم ترین آب استخر ممکن استفاده نمود را معرفی می کند :


1 . فیلتر با کیفیت تصفیه آب

در طبقه بندی امروزی فیلتر ها , فیلتر های احیا کننده سیال , بهترین نوع موجود می باشند . این محصولات در ابتدای امر , ارزان ترین نیستند , اما بهترین فیلتراسیون ممکن را با هزینه های عملیاتی پایین , ارائه می کنند . این فیلتر ذرات بسیار کوچکی را که برای شنا گران خطرناک هستند را جمع آوری می کند و باعث ایجاد آبی کدر می شود . واسط هایی که در این فیلتر استفاده شده اند , پرلیت و یا خاک دیاتومیت , قادر هستند ذراتی به کوچکی 1 میکرون را از آب جدا کنند . در صورت تنظیم صحیح , این نوع از فیلتراسیون می تواند بسیاری از میکروارگانیسم های آلوده , مانند کریپتوسپوریدیوم را از بین ببرد .

2. تصفیه آب ثانویه – تصفیه نور فرابنفش (UV)

نصب یک سیستم UV با اندازه مناسب , در کنار یک فیلتر خوب , باکتری های آلوده , ویروس ها , و کیست هایی که ممکن است منجر به ایجاد بیماری در افراد شوند را به طور موثری از بین می برد . همچنین UV می تواند کلرامین هایی که در آب استخر شکل می گیرند را به خوبی تجزیه کند. UV یکی از بهترین سرمایه گذاری هایی است می توان برای کنترل شیوع بیماری در استخر , در حالی که از حفظ آب سالم و تمیز بهره مند بود انجام داد .


3. تخلیه هوای کلرامین ( فقط استخر های سر پوشیده ) – تخلیه کننده واقع شده در نزدیکی سطح آب استخر

از آنجا که کلرامین ها در آب کلر تشکیل می شوند , زمانی که افراد به استخر وارد می شوند ، بوی کلر و مسائل مربوط به خورده شدن تجهیزات رخ خواهد داد . حتی اگر سیستم UV کلرامین ها در زمان گذر کردن از محفظه اشعه تجزیه کنند , کلرامین ها تا زمانی که آب مجددا به یک استخر شنا با افراد شناگر در آن وارد شوند ، شکل می گیرند .

موثرترین راه برای جلوگیری از بوی کلر و بیماری و مسائل مربوط به خوردگی تجهیزات این است که هوای آلوده از محل نزدیک بالای سطح آب استخر تخلیه شود و به فضای خارج از ساختمان , منتقل شود .یک دستگاه تخلیه ( نصب شده در نزدیک ترین فاصله ممکن از سطح آب ) , که با سیستم تهویه مطبوع اتاق هماهنگ است , بهترین راه برای از بین بردن مسائل مربوط به هوای تهاجمی / خطرناک / خورنده می باشد .


4. تصفیه اولیه آب – کلر

کلر بهترین تصفیه کننده اولیه آب برای استخر های شنا می باشد . در واقع مهم نیست از چه نوعی استفاده می شود , هیپوکلریت کلسیم ( جامد ) , هیپوکلریت سدیم ( مایع ) , ژنراتور کلر ( نمک ) , و یا گاز کلر (خطرناک می باشد و به ندرت استفاده می شود ) , کلر برای استفاده در استخر شنا به نسبت , ایمن و پایدار می باشد .

به عنوان یک نکته جانبی , غلظت پایین تر کلر , نسبت به استفاده های سنتی گذشته , زمانی که از تمام سیستم های دیگر ذکر شده در این مطلب استفاده شود , ایمن خواهد بود . بسیاری از مقامات نظارتی , به طور رسمی مقدار مجاز مصرف کلر را پایین می آورند , و البته برای داشتن مجوز و صلاحیت باید از دستورالعمل ها پیروی کرد .