استفاده از سنسور های فوتو الکتریک در درب های اتوماتیک

از آن جایی که این جهان صنعتی روز به روز به سمت اتوماتیک شدن می رود , سنسور ها کلیدی برای افزایش بهره وری و ایمنی درآم و محصولاتی نظیر درب های اتوماتیک می باشند .

سنسور های صنعتی , چشم و گوش طبقات جدید کارخانه ها می باشند , و در انواع سایز ها , شکل ها و تکنولوژی ها عرضه می شوند . رایج ترین تکنولوژی های سنسور ها , القایی ، خازنی ، فوتوالکتریک ، مغناطیسی و التراسونیک می باشند , این سنسور ها درب فروشگاه مواد غذایی را باز می کنند , ماشین برنده را در رویدادهای مسابقه شناسایی می کنند , و بسیاری موارد دیگر را تشخیص می دهند .

سنسورهای فوتوالکتریک از یک منبع نور (LED) , یک گیرنده ( فوتو تراتزیستور ) , یک مبدل سیگنال و یک آمپلی فایر ساخته شده اند . فتو ترانزیستور نور ورودی را تحلیل می کند سپس تایید می کند که از LED ساطع می شود و در نهایت منجر به یک خروجی مناسب می شود .


سنسورهای فوتوالکتریک در مقایسه با سایر تکنولوژی ها مزایای بسیاری دارند . دامنه های حسگر

درب اتوماتیک

برای سنسورهای فوتوالکتریک به مراتب از تکنولوژی های القایی ، خازنی ، مغناطیسی و اولتراسونیک فراتر می باشد . سایز کوچک آنها در مقایسه با دامنه سنجش و انواع منحصر به فرد از بدنه , آن ها را تقریبا برای هر نوع کاربردی ایده آل می سازد . در نهایت، با پیشرفت های مداوم در فن آوری , سنسورهای فوتوالکتریک دارای قیمتی رقابتی با انواع دیگر فناوری های سنسور ها می باشند .

حالت های حس گر

سنسورهای فوتوالکتریک دارای سه روش اولیه تشخیص هدف می باشند : حالت تفکیک شده , بازتابنده ی یکپارچه و پرتو , به همراه تنوعی از هر کدام .


حالت تفکیک شده

در حالت حس گر تفکیک شده , که گاهی اوقات حالت مجاورت نامیده می شود , فرستنده و گیرنده در یک بدنه قرار دارند . نور از فرستنده به هدف ضربه می زند , که این عمل نور را در زاویه های دلخواه نشان می دهد . مقداری از نور منعکس شده به گیرنده باز می گردد , و هدف شناسایی می شود . از آنجا که بیشتر انرژی منتقل شده به دلیل زاویه اهداف و توانایی بازتاب نور از دست می رود , حالت تفکیک شده دارای طیف سنجش قابل دستیابی کوتاه تری نسبت به حالت های بازتابنده و پرتو می باشد .

مزیت این حالت این است که به یک دستگاه ثانویه , مانند یک بازتابنده یا یک گیرنده جداگانه نیازی نمی باشد . عوامل موثر در دامنه محاسبه حالت انتشار , شامل رنگ ، اندازه و پوشش سطحی هدف می باشد زیرا این عوامل مستقیما بر میزان بازتابش و در نتیجه توانایی انعکاس نور به گیرنده حسگر تاثیر می گذارند .


حالت بازتابنده ی یکپارچه

حالت بازتابنده ی یکپارچه دومین روش اولیه سنجش فوتوالکتریک است . همانند حالت تفکیک شده , فرستنده و گیرنده در یک محفظه مشترک قرار دارند , اما یک بازتابنده برای انعکاس دادن نور از فرستنده به گیرنده استفاده می شود . هدف هنگامی که پرتو را از سنسور فوتوالکتریک به بازتابنده می گیرد ، شناسایی می شود . حالت بازتابنده ی یکپارچه به طور معمول به دلیل افزایش کارایی بازتابنده در مقایسه با بازتاب بیشتر اهداف , دارای طیف حس گر بلند تری نسبت به حالت تفکیک شده می باشد . در حالت بازتابنده ی یکپارچه , رنگ هدف و پوشش سطح روی محدوده حساسیت تاثیر نمی گذارد .

سنسور های فوتوالکتریک حالت بازتابنده ی یکپارچه با فیلترهای دو قطبی یا بدون فیلتر در دسترس هستند . فیلترهای دو قطبی فقط امکان عبور نور در یک زاویه فاز خاص به گیرنده را می دهد , که اجازه می دهد تا حس گر یک شی براق را به عنوان یک هدف , و نه به طور اشتباه به عنوان یک بازتابنده ببیند . سنسور فوتوالکتریک حالت بازتابنده ی یکپارچه دو قطبی باید با بازتابنده مکعبی گوشه ای که یک نوع بازتابنده با توانایی دقیق بازگشت انرژی نور است , در یک محور موازی در پشت گیرنده استفاده شود . سنسور فوتوالکتریک حالت بازتابنده ی یکپارچه دو قطبی , برای هر کاربردی با اهداف بازتابنده مانند درب اتوماتیک , توصیه می شود .


حالت پرتو

حالت پرتو – که همچنین حالت مخالف نیز نامیده می شود - سومین و آخرین روش اولیه تشخیص برای سنسور های فوتوالکتریک است . این مدل از دو محفظه بدنه جداگانه , یکی برای فرستنده و دیگری برای گیرنده استفاده می کند . نور از فرستنده به گیرنده ارسال می شود و هنگامی که یک هدف این پرتو نور را شکست , خروجی گیرنده فعال می شود . این حالت از سه نوع دیگر , کارآمد ترین می باشد و طولانی ترین محدوده حساسیت برای سنسور های فوتو الکتریک را امکان پذیر می کند .

سنسور حالت پرتو در سبک های مختلف در دسترس هستند . رایج ترین آن ها شامل یک محفظه برای فرستنده ، یک محفظه برای گیرنده و یک پرتو نور بین دو محفظه است . نوع دیگر سنسور های فوتو الکتریک "شکاف" یا "چنگال" است که فرستنده و گیرنده را در یک محفظه بدون نیاز به هم ترازی و تنظیم , قرار می دهد . شبکه های نور آرایه هایی از فرستنده های مختلف در یک محفظه , و تعدادی از گیرنده های مختلف در محفظه دیگری هستند که زمانی که یکدیگر را مورد هدف قرار می دهند , یک ورقه مجازی از پرتو های نور ایجاد می کند .

استفاده از سنسور های فوتو الکتریک در درب اتوماتیک باعث ایجاد عملکردی ایمن و دقیق می شود و آسودگی و آرامش خاطر را برای کاربران به همراه خواهد داشت .